Tradiční věta každého ženského rána, odpoledne či večera…

Jarmilka

Před pár lety jsem viděla jednu paní, nebyla nikterak skvěle (že by to ve mně zanechalo nějaký extra dojem) oblečená, ale co mě zaujalo bylo – měla na noze jarmilky!

Když jsem byla malá, jezdívala jsem k babiččce do Děčína, do velkého domu s ještě větší zahradou, kde rostlo snad všechno, na co si můžete vzpomenout – maliny, jahody,hrářek,angrešt,rybíz – černý i červený a dělávala se z něj šťáva a džem (každoroční pár dní nervů, jeslti se to vše povede a jestli my děti správně „odďobkujeme“ šťopky a vše, co na bobulkách být nesmí). Dále pak jabloně, hrušně,broskve (a děda byl vyhlášeným pěstitelem po celém kraji :)…no prostě ovocný i zeleninový ráj.

S Děčínem se samozřejmě pojí i dětství mojí maminky a jelikož moje babička schovává úplně všechno „co kdyby se to náhodou hodilo“ tak tenkrát schovala i máminy jarmilky (vtipné je, že i babička i maminka se jmenují Jarmila :) ), ve kterých jsem tam po té velké zahradě pobíhala. Měla jsem je moc ráda, nebyly už teda úplně čistě bílé, ale byly moc pohodlné a nikdy mi, při mých expedicích na babiččinu skalku, nespadly z nohy.

Já mám jarmilky zkrátka spojené takhle hezky. Vím, že spousta lidí je nemá ráda, spousta z vás i na Facebook psala, že by si to v životě nevzala na nohu, že to ve vás evokuje spartakiádu, minulý režim, červené trenýrky, zlou tělocvikářku atd. Jasně, naprosto to chápu a respektuju, ale zase vidíte – může být i úplně jiný pohled na věc a jiné asociace a vzpomínky :) A když se na tu botu podíváte – je to v podstatě balerínka jako každá jiná, jen je opředena touto rudou pavučinou.

Pak mi samozřejmě noha vyrostla a jarmilky kamsi zmizely a nahradily je pak opravdové tenisky na tělocvik…

Před nedávnem jsem si právě na tuto nostalgickou botu vzpomněla a řekla si, že sice už jsem velká holka, ale že vlastně i ta paní jarmilky měla a že by to nemusel být špatný nápad a tak jsem hledala až jarmilky našla na www.cvicky.cz

Při objednávání bylo vtipné to, že tam nemají uvedené klasické velikosti, tale délku stélky/chodila v cm, takže jsem musela naběhnout k tátovi do krabice s nářadím a vyhrabat skládací metr a změřit si nohu :)

A jak to tak bývá, když mám něco nového, tak si to hned musím vzít na sebe, ale trošku jsem podcenila včerejší venkovní teploty, zase takové převratné vedro tam teda nebylo.

Každopádně děkuji Ondrovi za to, že mě párkrát vyfotil – díky :)

IMG_3640

179130_457754930968232_1241815462_n

Sukně je Cath Kidston, kabelka od Mirrage :)

IMG_3599

IMG_3613

IMG_3614

  IMG_3618

Zima teda byla :)

IMG_3622

IMG_3623

  IMG_3634

931404_457736754303383_647640587_n

A tak naivně doufám, že třeba pár z vás názor na jarmilky změní – dyť ony za nic, ve finále, nemůžou… :)

M.

9 komentářů u Jarmilka

 • Anička napsal:

  V Brně jsem je v jednom krámku s designovou módou viděla i v modré, zelené a červené. :) Jejich nějvětší výhodou je podle mě to POHODLÍ! Určitě nikde nic netlačí, nedře, na noze to sedí a nevyzouvá se.

 • Annie napsal:

  silně nad nima přemýšlím.. Pamatuju si jak jsem ve třídě byla jediná, která je na základce neměla na tělocvik – jediná jsem měla červený kecky ve stylu conversek:D.. Už moje mamka je nesnášela ve škole, takže mi je odmítala kupovat. Ale když chci sehnat na sebe nějaké balerínky tak nemám moc šanci aby na mě vypadaly hezky… – ve všech moje nožky vypadají jako dětské lyže… potřebuju trošku něco přes nárt – ale co nabízí s pásky přes nárt… tak to je ve většině případů děs…. takže jdu do barevných jarmilek… asi modré a růžové:)jinak skvělé fotky.. ;)

 • Mey napsal:

  jak jsem je viděla poprvé tak si říkám ježiš to nemyslí vážně..ale jak koukám na ty fotečky s celkovým outfitem tak je to úplná pecička..krásné úplně jsem se zaláskovala..ale nevím jestli mám dost odvahy do nich jít a to si myslím že jsem v módě docela odvážná O:)

 • Tomáš napsal:

  Ahoj, přečetl jsem si Tvůj blog na téma „Jarmilky“ Bude to sice znít hloupě, ale i já nosím cvičky. Momentálně nosím černé a tmavě modré. Cvičky nosím už léta ale když jsem objevil na jednom polském serveru (dagrod.com.pl) Tyhle různobarevné verianty, byl jsem tím nadšen a už ke mě putuje další várka ;). Četl jsem tady i, že jedna slečna nějako nemůže najít odvahu „do nich jít“ Kdyby věděla jakou jsem měl s tím práci já vyjít v nich ven na ulici jak jsem se styděl a než jsem si zvykl…, do nákupního centra a zkrátka téměř všude. Černé a jiné tmavobarevné cvičky by mohly (a také to tak beru) unisex. Tak proč by je nemohli nosit i kluci? nevypadá to vůbec špatně třeba k džínům. Tak snad mě v tom i podpoříte. Tom

 • Lucka napsal:

  super, náhodou nechápu co proti jarmilkám všichni mají.. Jsou pohodlné adobře se nosí.
  Mám doma dvoje :) Bílé a modré.
  A tobě Maruš sluší moc.. a měla sis vzít silonky, aby ti nebylo tak zima:)

 • Danča napsal:

  Ahoj, na netu na mě vyskočila reklama na cvicky.cz a taky to ve mě vyvolalo nostalgické vzpomínky na jarmilky. V dětství jsem je milovala. Obecně mám v oblibě baleríny, ale potřebuju s páskem přes nárt, jinak mi nedrží na noze, a vůbec není jednoduché nějaké takové sehnat. Když jsem viděla černé jarmilky s černou podrážkou, tak si říkám, že jsou super, a že baleríny obecně jsou přece původně cvičky na balet. Jen nevím, co by na to řekli lidi, v ČR je hodně omezenců a nechci poslouchat komentáře, jestli jdu ze Sokolovny. :) V cizí zemi, kde lidé neznají jejich historii, bych je nosila sebevědomě. Tady bohužel jarmilky budí často negativní emoce, které si nezaslouží. Pro někoho můžou být i symbolem komunismu. Ještě o tom pouvažuju. :) Máš můj obdiv za odvahu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>